Välkommen till spelmanslaget Karlstads Spelfolk!
På den här webbsidan håller vi repertoaren.
Sidan är till för både oss som är med och för dig som är intresserad av vad vi gör och kanske funderar på att gå med.

Låtarna

Klicka på låtarna för att spela upp dem direkt. Du kan också ladda hem låtarna till din dator, smartphone eller mp3-spelare genom att "högerklicka" och välja "Hämta länkad fil" eller "Spara länk som..." eller liknande.

001 Polska från Eda
002 Polska från Elverum, Norge
003 Rejländer i A-dur av Magnus Thörnblad
004 Klappvalsen av Mats Edén
005 Vårvindar friska, efter Åker Erland, Grimsåker, Malung
006 Polska efter Kling, Lekvattnet *stämma
007 Karlandavalsen, Årjäng *stämma
008 Abborrsjövalsen från Gunnarskog *stämma
009 Vals från Norge *stämma
010 Gillbergapolskan av Kalle Kallin *stämma *arr
011 Slängpolska från Närke *stämma
012 Lugumleik av Hans Brimi, Norge
013 Rejländer från Røros *stämma
014 Fiskens vals
015 Bock-Marit
016 Polska efter Petters Erik, Rättvik *stämma
017 Rejländer från Eda
018 Polkett efter Oskar Andersson
019 Schottis från Setesdal, Norge *stämma
020 Rejländer i D-dur av Magnus Thörnblad *stämma
021 Pols från Oppdal, Norge *rytmvariant *stämma
022 Polka från Danmark *stämma
023 Druckenkarlsleken
024 Hultkläppens A-durvals *stämma
025 Polska 2 efter Kling, Lekvattnet
026 Polska efter Lars i Konterud *stämma
027 Baltzerjungfrun, Vals från Älvdalen *stämma
028 Polska efter Byss-Calle *stämma
029 Husby brudmarsch, Dalarna
030 Dalakopa
031 Polska efter Magnus Olsson, Arvika
032 Rejländer från Norge efter Maria Jonsson *stämma *chop
033 Gillbergaknapen 2 av Kalle Kallin
034 Aggie's Waltz *stämma
035 Vrålkoda
036 Polska efter Olle på halla
037 Rosénpolskan efter Spak Erik, Särna *stämma
038 Skogs-Pelles brudpolska *stämma
039 Jon-Erik låten efter Spak Erik, Särna *stämma
040 Vallåtspolska efter Gössa Anders, Orsa *stämma
041 Rhenländare 1 efter Per Munkberg, Barsebäck *stämma
042 Rhenländare 2 efter Per Munkberg, Barsebäck *stämma
043 Vals till Johanna av Kalle Kallin
044 Pols fran Oppdal + Pols fran Opanerdal
045 Karls halling
046 Reinländer efter Wahlström, Gunnarskog *stämma
047 Myhrhalling efter Per Myhr
048 På marknad
049 Ransäterspolskan av Bengt-Åke Svenningsson *stämma
050 Engelska efter Johan August Nilsson, Munkedal, Västergötland *Annan inspelning
051 Vestermarkarn, Polka från Åland *stämma
052 Eklunds Alfreds polka, Åland *stämma
053 Scarborough fair
054 Reel
055 Lill-Ola man, Polska från Särna *stämma
056 Kär-Ola man, Pols från Norge
057 Femtolen, Polska 2 efter Byss-Calle *stämma
058 Septembervals av Kalle Kallin *stämma
059 Slängpolska efter Rosenberg *stämma *arr
060 Polska 2 från Elverum, Norge
061 Julottan av Mats Wallman, Grangärde i Dalarna *stämma
062 Schottis från Medelpad *stämma
063 Reiländer från Skillingmark *stämma
064 Gotlands brudmarsch *stämma
065 Halling
066 Brudmarsch av Kalle Kallin *stämma
067 Grinds Hans Gästabudspolska *stämma
068 Polska efter Pelle Pettersson
069 Polska från Karlstad av Bengt-Åke Svenningsson
070 Vals av Lomjansguten *stämma
071 Fanteladda, Elverum, Norge *stämma
072 Griffenfeldt *stämma *komp
073 Gubben Garberg (Gravbergar'n)
074 Ringlender etter Hilmar Alexandersen, Norge *stämma
075 Flygarepolskan, Slängpolska från Vrigstad, Småland
076 Mazurka efter Magnus i Gôbbdal'n
077 Polska (Mazurka) efter Omas Ludvig
078 Jägarmarsch
079 Skotsk (Snoa) från Elgå, Norge
080 Jässpôdspolska (Hambo) efter Röjås Erik, Boda
081 Kari-Pers polska (Hambo), Rättvik
082 Vals efter Spaken, Särna *stämma
083 Reinlender efter Tor Homlejd, Norge *stämma
084 Polsdans fra Lofoten nedtegnet av Leiv Valberg
085 Pols från Elverum, Norge
086 Two polkas, Irland
087 Whisky before breakfast
088 Amelies vals av Kalle Kallin *stämma
089 Polska 1 efter Gustaf Löfgren, Grava SvL 303
090 Polska 2 efter Gustaf Löfgren, Grava SvL 317
091 Polka från Bohuslän *stämma
092 Vals från Norra Finnskoga, SvL 100 *stämma
093 Polska efter Karl Gudmundsäter, Transtrand, Dalarna *stämma
094 Polska efter Richard Johansson, Säffle *stämma
095 Polska efter Per Löf, Dalby, SvL 3
096 Reiländer efter Adolf Lång, Dalby, Värmland *stämma
097 Åsgårlingern
098 Polska efter Axel Inge, Gåsborn
099 Pardismarschen, Filipstad *stämma
100 Nerifrån, polska efter Nylandspojkarna, Bingsjö
101 Polska i dur och moll *stämma
102 Nåsragan, Nås, Dalarna *stämma
103 Schottis från Blyberg, Älvdalen, Dalarna *stämma
104 Gårds-Jonas Vals, Särna, Dalarna
105 Byt om fot, av Selim Bengtlars, Malung
106 Slängpolska från Skåne *stämma
107 Malungspolskan, av Mikael Marin *stämma *riff
108 Systerspolskan, av Nina Perez *stämma
109 Polska efter Alfred Nilsson, Marsvik, Lappland *stämma *båda
110 Schottis efter Knaft-Jonke, Knaften, Lappland *stämma
111 Polska från Seglora, Västergötland
112 Vals från Seglora, Västergötland *stämma
113 Polska efter Smed-Pelle, Järvsö *stämma *båda
114 From-Olles polska nr 7 *stämma *båda
115 Mikaelivisan
116 Erik Isaks polska, Bergsjö
117 Gavells-Ella, Arbro, Hälsingland *stämma
118 Säljesta byschottis av Sara Karlsson *stämma
119 Senpolska från Knaggälve efter Mattias Blom, Bjuråker *stämma
120 Polska från Ore efter Timas Hans efter Dalfors
121 Svenning-valsen av Bengt-Åke Svenningsson *stämma
122 Spelfolkets gånglåt av Bengt-Åke Svenningsson
123 Ta i ring, efter Spak Erik, Särna
124 Glötelåten, efter Spak Erik, Särna
125 Polsk, Elgå 2, efter Jørgen Jensvoll, Engerdal
126 Lübeckaren, Bohuslän
127 Engelska efter Otto Andreasson, Munkedal, Västergötland
128 Sannepolskan av Bill Hansson, Uddevalla
129 E18, Reiländer av Kalle Kallin *stämma
130 Groddaliran, Gotland *stämma
131 Springlek efter Omas Per *stämma
132 Plant Ola-låten efter Spak Erik, Särna
133 Polsk, Elgå 1, efter Jørgen Jensvoll, Engerdal
134 Karl-Runes slängpolska av Kalle Kallin och Rune Persson *stämma
135 Polska från Värmland-Dal efter Warnberg, Töcksfors
136 Janorsleken efter Kalle Almlöf *stämma *stämma
137 Till Ulsby danslag, Ränningen
138 Till Ulsby danslag, Fryksdalspolska
139 Till Ulsby danslag, Frykdalspolska, 8 par
140 Sluffreleken efter Skår Arvid, Mörkret, Särna *stämma *stämma3
141 Trevaren, polsk efter Helmer Kølvang, Engerdal
142 Reinländern hinnes Sara av Per-Olof Moll Särna
143 Glalåten efter Päckos Helmer, Bingsjö *stämma
144 Ullas gånglåt av Ulla Nilsson, Karlstad
145 Schottis efter Olsson i Erlandstorp *stämma
146 Nirvana, efter Pers Olle, Rättvik *stämma
147 Johanna och Mattias schottis av Kalle Kallin *överstämma *understämma
148 Slängpolska efter Magnus Theorin *stämma
149 Slängpolska från Västergötland
150 Gryningstimman, Visa från Hälsningland, Text av Ronja Grafström
151 Smålandspolska
152 Mazurka från Eda efter Olof Hansson
153 Leja oxe, efter Karl Larsson, Jämtland
154 Hurv efter Lomjansguten, Gräsmark
155 Emmeluren av Lisa Karltun
156 Polska efter gubben Kihlsted (Nils Persson), Eda *stämma

Gånglåt
029 Husby brudmarsch, Dalarna
064 Gotlands brudmarsch *stämma
066 Brudmarsch av Kalle Kallin *stämma
099 Pardismarschen, Filipstad *stämma
122 Spelfolkets gånglåt av Bengt-Åke Svenningsson
144 Ullas gånglåt av Ulla Nilsson, Karlstad

Halling
012 Lugumleik av Hans Brimi, Norge
045 Karls halling
047 Myhrhalling efter Per Myhr
065 Halling

Hambo
030 Dalakopa
080 Jässpôdspolska (Hambo) efter Röjås Erik, Boda
081 Kari-Pers polska (Hambo), Rättvik
105 Byt om fot, av Selim Bengtlars, Malung
117 Gavells-Ella, Arbro, Hälsingland *stämma

Mazurka
023 Druckenkarlsleken
076 Mazurka efter Magnus i Gôbbdal'n
077 Polska (Mazurka) efter Omas Ludvig
152 Mazurka från Eda efter Olof Hansson

Polka
018 Polkett efter Oskar Andersson
022 Polka från Danmark *stämma
051 Vestermarkarn, Polka från Åland *stämma
052 Eklunds Alfreds polka, Åland *stämma
086 Two polkas, Irland
091 Polka från Bohuslän *stämma

Polska
001 Polska från Eda
005 Vårvindar friska, efter Åker Erland, Grimsåker, Malung
006 Polska efter Kling, Lekvattnet *stämma
010 Gillbergapolskan av Kalle Kallin *stämma *arr
016 Polska efter Petters Erik, Rättvik *stämma
021 Pols från Oppdal, Norge *rytmvariant *stämma
025 Polska 2 efter Kling, Lekvattnet
026 Polska efter Lars i Konterud *stämma
031 Polska efter Magnus Olsson, Arvika
033 Gillbergaknapen 2 av Kalle Kallin
036 Polska efter Olle på halla
037 Rosénpolskan efter Spak Erik, Särna *stämma
038 Skogs-Pelles brudpolska *stämma
039 Jon-Erik låten efter Spak Erik, Särna *stämma
040 Vallåtspolska efter Gössa Anders, Orsa *stämma
044 Pols fran Oppdal + Pols fran Opanerdal
049 Ransäterspolskan av Bengt-Åke Svenningsson *stämma
055 Lill-Ola man, Polska från Särna *stämma
056 Kär-Ola man, Pols från Norge
061 Julottan av Mats Wallman, Grangärde i Dalarna *stämma
067 Grinds Hans Gästabudspolska *stämma
069 Polska från Karlstad av Bengt-Åke Svenningsson
084 Polsdans fra Lofoten nedtegnet av Leiv Valberg
089 Polska 1 efter Gustaf Löfgren, Grava SvL 303
090 Polska 2 efter Gustaf Löfgren, Grava SvL 317
093 Polska efter Karl Gudmundsäter, Transtrand, Dalarna *stämma
094 Polska efter Richard Johansson, Säffle *stämma
095 Polska efter Per Löf, Dalby, SvL 3
097 Åsgårlingern
098 Polska efter Axel Inge, Gåsborn
100 Nerifrån, polska efter Nylandspojkarna, Bingsjö
101 Polska i dur och moll *stämma
102 Nåsragan, Nås, Dalarna *stämma
107 Malungspolskan, av Mikael Marin *stämma *riff
108 Systerspolskan, av Nina Perez *stämma
109 Polska efter Alfred Nilsson, Marsvik, Lappland *stämma *båda
111 Polska från Seglora, Västergötland
113 Polska efter Smed-Pelle, Järvsö *stämma *båda
114 From-Olles polska nr 7 *stämma *båda
116 Erik Isaks polska, Bergsjö
119 Senpolska från Knaggälve efter Mattias Blom, Bjuråker *stämma
120 Polska från Ore efter Timas Hans efter Dalfors
123 Ta i ring, efter Spak Erik, Särna
124 Glötelåten, efter Spak Erik, Särna
125 Polsk, Elgå 2, efter Jørgen Jensvoll, Engerdal
128 Sannepolskan av Bill Hansson, Uddevalla
131 Springlek efter Omas Per *stämma
132 Plant Ola-låten efter Spak Erik, Särna
133 Polsk, Elgå 1, efter Jørgen Jensvoll, Engerdal
135 Polska från Värmland-Dal efter Warnberg, Töcksfors
136 Janorsleken efter Kalle Almlöf *stämma *stämma
138 Till Ulsby danslag, Fryksdalspolska
139 Till Ulsby danslag, Frykdalspolska, 8 par
140 Sluffreleken efter Skår Arvid, Mörkret, Särna *stämma *stämma3
141 Trevaren, polsk efter Helmer Kølvang, Engerdal
143 Glalåten efter Päckos Helmer, Bingsjö *stämma
146 Nirvana, efter Pers Olle, Rättvik *stämma
151 Smålandspolska
154 Hurv efter Lomjansguten, Gräsmark
155 Emmeluren av Lisa Karltun
156 Polska efter gubben Kihlsted (Nils Persson), Eda *stämma

Polska (kort 3:a)
002 Polska från Elverum, Norge
015 Bock-Marit
060 Polska 2 från Elverum, Norge
071 Fanteladda, Elverum, Norge *stämma
085 Pols från Elverum, Norge

Schottis
003 Rejländer i A-dur av Magnus Thörnblad
013 Rejländer från Røros *stämma
017 Rejländer från Eda
019 Schottis från Setesdal, Norge *stämma
020 Rejländer i D-dur av Magnus Thörnblad *stämma
032 Rejländer från Norge efter Maria Jonsson *stämma *chop
035 Vrålkoda
041 Rhenländare 1 efter Per Munkberg, Barsebäck *stämma
042 Rhenländare 2 efter Per Munkberg, Barsebäck *stämma
046 Reinländer efter Wahlström, Gunnarskog *stämma
062 Schottis från Medelpad *stämma
063 Reiländer från Skillingmark *stämma
072 Griffenfeldt *stämma *komp
073 Gubben Garberg (Gravbergar'n)
074 Ringlender etter Hilmar Alexandersen, Norge *stämma
083 Reinlender efter Tor Homlejd, Norge *stämma
087 Whisky before breakfast
096 Reiländer efter Adolf Lång, Dalby, Värmland *stämma
103 Schottis från Blyberg, Älvdalen, Dalarna *stämma
110 Schottis efter Knaft-Jonke, Knaften, Lappland *stämma
118 Säljesta byschottis av Sara Karlsson *stämma
129 E18, Reiländer av Kalle Kallin *stämma
142 Reinländern hinnes Sara av Per-Olof Moll Särna
145 Schottis efter Olsson i Erlandstorp *stämma
147 Johanna och Mattias schottis av Kalle Kallin *överstämma *understämma

Slängpolska
011 Slängpolska från Närke *stämma
028 Polska efter Byss-Calle *stämma
057 Femtolen, Polska 2 efter Byss-Calle *stämma
059 Slängpolska efter Rosenberg *stämma *arr
068 Polska efter Pelle Pettersson
075 Flygarepolskan, Slängpolska från Vrigstad, Småland
106 Slängpolska från Skåne *stämma
130 Groddaliran, Gotland *stämma
134 Karl-Runes slängpolska av Kalle Kallin och Rune Persson *stämma
148 Slängpolska efter Magnus Theorin *stämma
149 Slängpolska från Västergötland

Snoa
048 På marknad
079 Skotsk (Snoa) från Elgå, Norge

Vals
004 Klappvalsen av Mats Edén
007 Karlandavalsen, Årjäng *stämma
008 Abborrsjövalsen från Gunnarskog *stämma
009 Vals från Norge *stämma
014 Fiskens vals
024 Hultkläppens A-durvals *stämma
027 Baltzerjungfrun, Vals från Älvdalen *stämma
034 Aggie's Waltz *stämma
043 Vals till Johanna av Kalle Kallin
058 Septembervals av Kalle Kallin *stämma
070 Vals av Lomjansguten *stämma
082 Vals efter Spaken, Särna *stämma
088 Amelies vals av Kalle Kallin *stämma
092 Vals från Norra Finnskoga, SvL 100 *stämma
104 Gårds-Jonas Vals, Särna, Dalarna
112 Vals från Seglora, Västergötland *stämma
121 Svenning-valsen av Bengt-Åke Svenningsson *stämma

Övrigt
050 Engelska efter Johan August Nilsson, Munkedal, Västergötland *Annan inspelning
053 Scarborough fair
054 Reel
078 Jägarmarsch
115 Mikaelivisan
126 Lübeckaren, Bohuslän
127 Engelska efter Otto Andreasson, Munkedal, Västergötland
137 Till Ulsby danslag, Ränningen
150 Gryningstimman, Visa från Hälsningland, Text av Ronja Grafström
152 Mazurka från Eda efter Olof Hansson
153 Leja oxe, efter Karl Larsson, Jämtland